در دولت سیزدهم محقق شد؛

سرمایه‌گذاری محقق شده 300 هزار میلیاردی در مناطق آزاد و ویژه

لینک کوتاه: freena.ir/detail/69299
ساعت 21:27 پنج‌شنبه 10 خرداد 1403
نماینده ویژه رییس جمهور و رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: در کمتر از 3 سال فعالیت دولت سیزدهم، سرمایه‌گذاری محقق شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور حدود 300 هزار میلیارد تومان (450 میلیون یورو) بود.

به گزارش فرینا، حجت‌الله عبدالملکی امروز پنجشنبه دهم خرداد ماه در حاشیه افتتاح پروژه‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: رئیس جمهور شهید در ارتباط با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اهتمام ویژه داشتند و دائماً در جلسات دولت، جلسات‌ شورای عالی و اقتصادی که خدمتشان بودیم تاکید داشتند و مهمترین محور را در توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزایش سرمایه‌گذاری در این مناطق می‌دانستند و دستور داده بودند رشد چند برابری در سرمایه‌گذاری این مناطق را محقق کنیم که این مناطق به جایگاه اصلی خودشان به عنوان موتور محرکه رشد و پیشرفت اقتصادی کشور تبدیل شوند.

وی افزود: با تاکیدات ایشان و هماهنگی همه اعضای دولت و مسئولین محلی سال گذشته رشد سه برابری در سرمایه‌گذاری محقق شده در مناطق آزاد کشور را شاهد بودیم که یک جهش بسیار مهم بود و امسال هم مجدداً در سال 1403 برنامه‌ریزی شده تا پایان سال مجددا یک رشد سه برابری داشته باشیم.

عبدالملکی با بیان اینکه سال گذشته 133 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری محقق شده داشتیم، تصریح کرد: امسال با همکاری مدیران عامل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای 400 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری محقق شده در سال‌جاری، برنامه‌ریزی شده است.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری محقق شده؛ بحث تفاهم‌نامه‌ها و قراردادها نیست بلکه آنچه روی زمین نشسته، گفت: امروز در منطقه آزاد انزلی به همراه مسئولین استانی و شهرستانی برای بهره‌برداری از دو پروژه سرمایه‌گذاری مهم در دولت آیت الله دکتر شهید رئیسی حضور داریم.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی تصریح کرد: این دو پروژه تکمیل پست شماره 3 بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی با ظرفیت تقریبی 450 هزار تن تخلیه و بارگیری در سال به ارزش حدود 500 میلیارد تومان است که 70 درصد این پروژه در این دولت انجام شده و امروز رسماً فعالیت خود را با پهلوگیری کشتی‌ها؛ تخلیه و بارگیری آغاز کرد.

وی افزود: دومین پروژه احداث 4 مخزن سوخت و محصولات مایع به ارزش سرمایه گذاری 180 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و صد درصد این چهار مخزن محصولات مایع در این دولت آغاز و به پایان رسید و امروز بهره برداری شد.

عبدالملکی تاکید کرد: با جدیت و با همکاری عزیزان در دولت و بخش‌های مختلف همچنین همکاری عزیزان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تلاش کردیم و تا حدی موفق بودیم که مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را به موتور محرکه اقتصاد کشور تبدیل کنیم و انشالله این مسیر به یاد رئیس جمهور شهید که بیشترین تاکید را در میان تمام روسای جمهور بر توسعه سرمایه‌گذاری در این مناطق داشتند دنبال می‌کنیم.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در خصوص سرمایه گذاری در دولت سیزدهم در مناطق آزاد، تصریح کرد: در کمتر از 3 سال و فعالیت دولت سیزدهم سرمایه‌گذاری محقق شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حدود 300 هزار میلیارد تومان و حدود 450 میلیون یورو بوده ولی طرح‌هایی که به قرارداد تبدیل و در حال اجرا هستند سال گذشته نسبت به سال ما قبل تقریبا 3و نیم برابر رشد داشته است.

عبدالملکی گفت: طرح‌هایی که سال گذشته شروع و یا کلنگ زنی شدند نسبت به سال 1401؛ 7 و نیم برابر شده لذا در سال‌های پیش رو 1403 و نیمه اول 1404 شاهد افتتاح تعداد زیادی پروژه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خواهیم بود.

شناسه خبری: 69299

آخرین اخبار

«نصاب جدید خدمت»؛ گزارش عملکرد 33 ماهه دولت سیزدهم در مناطق آزاد
فیلم/ تسهیل فرایند سرمایه‌گذاری با طراحی 1000 بسته اقتصادی
اختصاص 760 قطعه زمین آموزشی، درمانی و فرهنگی در دولت سیزدهم
تخفیف 45درصدی خدمات گردشگری در کلیه مناطق آزاد کشور
182 قانون متناقض درباره مناطق آزاد وجود دارد

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو