نخستین محموله صادراتی از مسیر ریلی بندر کاسپین به روسیه صادر شد

لینک کوتاه: freena.ir/detail/69546
ساعت 09:45 چهارشنبه 20 تير 1403
نخستین محموله صادراتی به وزن 3500 تن سیمان تولیدی یکی از کارخانجات داخلی به مقصد روسیه از مسیر ریلی بندر کاسپین صادر شد.

به گزارش فرینا؛ محمد سجاد سیاهکارزاده، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه پس از بهره‌برداری طرح ملی اتصال ریل به مجتمع بندری کاسپین این منطقه که توسط سرپرست محترم ریاست جمهوری؛ دکتر مخبر صورت گرفت، تا کنون 2 محموله بار ترانزیتی و صادراتی از این طریق ترانزیت و صادر شده است.

وی افزود: سازمان منطقه آزاد انزلی در راستای اجرای انجام مأموریت های خود در خصوص توسعه مناسبات بین‌المللی کشورمان با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و حاشیه دریای کاسپین، با همکاری دستگاه‌های همکار همچون گمرک، راه آهن و کشتیرانی دریای خزر؛ بلافاصله اقدامات عملیاتی جهت حمل و نقل ترکیبی ریلی دریایی در بندرکاسپین را در دستور کار قرار داد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اولین محموله‌های ترانزیتی را شامل اوره ترانزیت شده از مبدأ ترکمنستان به مقصد ترکیه عنوان کرد و گفت: تا کنون 5 مرحله از این مجموعه ترانزیتی با حجم 1500 تن بارگیری، انجام شده که ظرفیت ارتقاء آن تا میزان 6000 تن در ماه نیز برای این محموله وجود دارد.

سیاه کارزاده با اشاره به برنامه‌های سازمان متبوع خود جهت افزایش و تنوع بخشی به محصولات و بازارهای صادراتی کشورمان تصریح کرد: در همین راستا نخستین بار صادراتی به وزن 3500 تن سیمان تولیدی یکی از کارخانجات داخلی به مقصد روسیه صادر شده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ظرفیت صادراتی 30 هزار تن وجود دارد و در حال افزایش ظرفیت صادراتی خود هستیم اضافه کرد: در زمینه صادراتی نیز با توجه به ظرفیت زیرساختی به وجود آمده، فرصت‌های متنوعی برای افزایش و تنوع بخشی به محصولات و بازارهای صادراتی کشورمان در مناطق حاشیه دریای کاسپین، قفقاز، آسیای میانه و اوراسیا فراهم شده و از همه فعالین اقتصادی، صادرکنندگان داخلی و کشورهای منطقه جهت بهره‌برداری از مجتمع بندری نسل سوم در دریای کاسپین دعوت به عمل می‌آوریم.

سیاهکارزاده افزود: با تکمیل ایستگاه راه‌آهن در پانصد متری اسکله مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی و سایر زیرساخت‌های لازم جهت تسهیل و تسریع و افزایش حجم نقل و انتقال کالاها زمینه توسعه صادرات، واردات و ترانزیت کالا توسط این مجتمع بندری به وجود خواهد آمد.

اسکله رو رو مجتمع بندری کاسپین که نقطه اتصال خط ریل سراسری است، یک اسکله 3 منظوره با قابلیت خدمات رسانی کامیونی، تخلیه و بارگیری کشتی‌های فله بر و جنرال کارگو است که همزمان با بهره‌برداری رسمی از خط ریلی رشت به بندر کاسپین، به صورت رسمی در مدار خدمات‌رسانی به حمل و نقل ترکیبی کشورمان و افزایش توان ایفای نقش در معادلات ترانزیتی در کریدورهای بین‌الملل قرار گرفته است.

شناسه خبری: 69546

آخرین اخبار

کاهش واردات افغانستان از پاکستان؛ چابهار جایگزین می‌شود
نخستین محموله صادراتی از مسیر ریلی بندر کاسپین به روسیه صادر شد
فیلم/ آغاز عملیات زیرسازی خط فرعی راه آهن منطقه گرمسار
نشست کمیسیون نظارت بر اصناف شهرهای آبادان و خرمشهر برگزار شد
ثبت سفارش واردات خودرو به مناطق آزاد ابلاغ شد

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو