وزیر اقتصاد با اشاره به سفر دو روزه معاون اول رئیس جمهور به چین؛

عملیاتی ترین مرحله توافقات ایران و چین كلید خورد

لینک کوتاه: freena.ir/detail/68187
ساعت 09:53 شنبه 20 آبان 1402
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: عملیاتی ترین مرحله تعاملات ایران و چین در سفر معاون اول رئیس جمهور به شانگهای کلید خورد.

به گزارش فرینا به نقل از شادا، سیداحسان خاندوزی در گزارشی از سفر معاون اول رئیس جمهور و هیات همراه به چین اظهار کرد: در سفر دو روزه هیات همراه آقای مخبر که غیر از من، آقایان علی آبادی و معاون اجرایی رئیس جمهور و تعدادی از نمایندگان دستگاه های اجرایی هم حضور داشتند؛ مهمترین اتفاق پیگیری پروژه هایی که بعد از سفر رئیس جمهور به پکن باید عملیاتی می‌شد.

خاندوزی افزود: قدم اول را در تیر ماه امسال با برگزاری اولین کمیسیون مشترک بین دو کشور در دولت جدید برداشتیم و قدم دوم با حضور تعدادی از وزارتخانه‌های اقتصادی در سفر دکتر مخبر به چین در همین دو روز برداشته شد.

وی اظهار کرد: با توجه به‌ اینکه جلسات پیشینی درباره پروژه‌ها  برگزار شده و نقاط اختلافی احصا شده بود، رفع این نقاط هم به سرانجام رسید و امیدواریم هم در حوزه بخش دولتی و هم بخش خصوصی دو کشور با جمع بندی قطعی و نهایی شدن پروژه ها در بخش های مختلف صنعتی کشاورزی در ماه‌های آینده با تحقق و عملیاتی شدن در بخش های مختلف اقتصادی شاهد اتفاقات روشن، ملموس و مبارک سرمایه گذاری در کشور باشیم. 

وزیر اقتصاد تاکید کرد:  کم کردن فاصله تراز غیر نفتی بین ایران و چین نیز در این سفر بررسی شد؛ پیش از این ما به چین انرژی صادر می‌کردیم و محصولات تکنولوژی و صنعتی وارد میکردیم،  طبق توافقات و سرمایه‌گذاری مشترک ایران از فرصت صادرات به چین و یا صادرات از ایران به کشورهای منطقه با فناوری‌هایی که اقتصاد چین به آنها دست یافته است بهره‌مند شویم.

آخرین اخبار

تغییر ریل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم
2500 هنرمند صنایع دستی قشم شناسنامه‌ دارند
رونمایی از پوستر رویداد گماش در نمایشگاه ساخت قشم
طبق ماده65 دستگاه‌ها باید اختیارات خود را به مناطق تفویض کنند
اطلاعیه انتخاباتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره برخی خبرسازی‌ها

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو