در نشست تخصصی مناطق آزاد مشترک مطرح شد؛

نقش مهم ارس در کریدور شرق به غرب / توسعه صادرات، محور تشکیل مناطق آزاد مشترک

لینک کوتاه: freena.ir/detail/66661
ساعت 11:40 سه شنبه 2 خرداد 1402
مدیر هماهنگی امور نهادهای مالی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در نشست تخصصی مناطق آزاد مشترک در ارس، اظهار داشت: ایجاد مناطق آزاد مشترک میان ایران و کشورهای هدف در دستور کار دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد قرار دارد و ما بر تحقق این موضوع تاکید داشته و پیگیر شکل‌گیری این مناطق هستیم.

به گزارش فرینا، زهره بهره‌بر ادامه داد: هدف شکل گیری مناطق آزاد مشترک ارائه خدمات، مدیریت و مالکیت مشترک است که توسعه دیپلماسی اقتصادی، ارتقاء همکاری‌های منطقه، تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاران و توسعه زیرساخت‌های تجاری را سبب می‌گردد.

بهره بر ادامه داد: افزایش درآمد ارزی، سرمایه‌گذاری خارجی و درآمدهای دولت در کنار رشد صادرات و ارتقاء مهارت نیروی انسانی از جمله مزایای دیگر مناطق آزاد مشترک می‌باشد.

وی، برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی، بهره‌برداری و توسعه زیرساخت‌ها، ارائه خدمات، بازسازی و نگهداری، بهینه‌سازی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای، تحکیم و توسعه روابط کشور جهت بهره‌مندی از ظرفیت‌های بالقوه طرفین، توسعه صادرات و رونق تجارت، تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاران مشترک را از محور‌های اصلی مناطق آزاد مشترک عنوان کرد.

مدیرهماهنگی امور نهادهای مالی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از پیگیری ایجاد منطقه آزاد مشترک ارس و مغری ارمنستان خبر داد و خاطرنشان کرد: در راستای تحقق این موضوع، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد با آرسن آواگیان، سفیر ارمنستان در تهران دیدار و گفتگو کردند.

بهره بر در پایان افزود: اکثر کشورهای آسیای میانه پیگیر ایجاد کریدور شرق به غرب می‌باشند که ارس به‌علت واقع شدن در این کریدور می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

این نشست با حضور علی نوید، معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس، داداش‌زاده، رئیس پایانه مرزی شهرستان جلفا و سایر مدیران منطقه آزاد ارس برگزار گردید.

بررسی ایجاد منطقه آزاد مشترک ارس و مغری، ایجاد دروازه مشترک مرزی، برگزاری نمایشگاه محصولات تولیدی ارس در ایروان ارمنستان از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.

آخرین اخبار

تراز تجاری مثبت 106 میلیون یورویی مناطق در سال 1402
احداث پل خلیج‌فارس؛ مادر توسعه جزیره قشم
شهادت، اجر ده‌ها سال تلاش خالصانه و غیرتمندانه آیت الله رئیسی بود
جغرافیای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، میراث دار فرهنگ ثروت آفرینی است
اولین ماهنامه اختصاصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منتشر شد

یادداشت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
معرفی یکهزار بسته سرمايه‌گذاری با هدف جذب سرمايه گذاری خارجی در هند
چرا ماکو، سرزمین چهارسو؟