مشاور رییس جمهور در آیین افتتاح دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان تاکید کرد:

لزوم تدوین طرح جامع در منطقه آزاد سیستان

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: تهیه و تدوین طرح جامع در منطقه آزاد سیستان بسیار مورد نیاز است زیرا باید ظرفیت‌های منطقه و همسایگانمان را در نظر گرفته و تمامی صنایع کوچک و متوسط که می‌خواهد راه‌اندازی شود متناسب با زندگی و فعالیت مردم باشد.

به گزارش فرینا، سعید محمد روز دوشنبه در آیین افتتاح دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان اظهارداشت: بهره‌برداری هرچه سریع‌تر منطقه آزاد سیستان دارای اهمیت است زیرا کشور افغانستان نیازمند استفاده از ظرفیت‌های منطقه خواهد بود و اتصال این کشور به آب‌های گرم جنوب از مسیر این منطقه برقرار خواهد شد.

وی افزود: نخستین منطقه آزادی که از بین هفت منطقه مصوبه جدید آمده‌ایم این منطقه آزاد سیستان است.
مشاور رییس جمهور گفت: اخیرا با پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت هفت منطقه جدید مصوب شد و منطقه آزاد سیستان یکی از مناطق بسیار مهمی است که برای توسعه تجارت با همسایگان شرقی برنامه‌ریزی شده است. 
سعید محمد افزود: ظرفیت بسیار بالایی در شرق کشور و در همسایگی با افغانستان و پاکستان برای تجارت وجود دارد منتهی از این ظرفیت استفاده نشده کمااینکه از سایر ظرفیت‌ها و دیپلماسی‌های اقتصادی کشور استفاده نمی‌شود.
وی تصریح کرد: 15 کشور همسایه داریم که سال گذشته این 15 کشور حدود یک‌هزار و 180 میلیارد دلار واردات داشتند و سهم جمهوری اسلامی ایران فقط 24 میلیارد دلار بوده یعنی ظرفیت‌های صادراتی را متاسفانه استفاده نمی‌کنیم در صورتی که این ظرفیت‌ها به شکستن تحریم‌ها کمک خواهد کرد. 
دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه مبادلات تجاری ما با همسایگان شرقی یک و نیم میلیارد دلار بوده که این هدف‌گذاری به پنج میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است خاطرنشان کرد: بهره‌برداری هرچه سریع‌تر منطقه آزاد سیستان دارای اهمیت است زیرا کشور افغانستان نیازمند استفاده از ظرفیت‌های منطقه خواهد بود و اتصال این کشور به آب‌های گرم جنوب از مسیر این منطقه برقرار خواهد شد. 
سعید محمد با تاکید بر اینکه تجار افغانستانی بخش عمده‌شان در محدوده نزدیک مرزهای سیستان قرار دارند و ما باید ظرفیت منطقه آزاد سیستان را فعال کنیم اظهارداشت: اکثر مناطق آزاد هنوز به سطح سرویس‌دهی و زیرساختی لازم نرسیدند که با یاری خدا بودجه‌ای برای 1401 پیگیری می‌کنیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه منطقه آزاد سیستان از جهت زیرساخت‌ها بسیار جلو بوده این مهم کمک می‌کند تا ما بتوانیم در فاصله زمانی کوتاهی فعالیتمان را انجام دهیم.
مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: توسعه اقتصادی همراه با توسعه فرهنگی و اجتماعی دیده می‌شود و تلاش می‌شود که اینها در کنار هم معنا پیدا کند نه اینکه فرهنگ مردم بخواهد در زیر چرخ‌های توسعه له شود.

گفتنی است؛ صبح امروز دوشنبه(1 آذرماه) با حضور «سعید محمد» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان افتتاح شد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو