بزودی؛ ثبت جهانی دومین ژئوپارک ایران در منطقه آزاد ارس

لینک کوتاه: freena.ir/detail/66660
ساعت 08:21 سه شنبه 2 خرداد 1402
مدیر گردشگری و میراث‌ فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از اعطای حکم ثبت جهانی دومین جاذبه زمین‌گردشگری ایران (ژئوپارک) در منطقه آزاد ارس در نیمه‌های خردادماه خبر داد.

به گزارش فرینا، محمد فرزاد میرزایی قلعه در نشست «میراث‌فرهنگی ایران عزیز» که در هفته میراث‌ فرهنگی و به میزبانی جمعی از فعالان این حوزه در دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به ثبت جهانی دومین جاذبه زمین‌گردشگری ایران در 17 خردادماه، درحالی‌که یونسکو در شهریورماه 1401 ثبت ژئوپارک ارس در فهرست ژئوپارک‌های جهانی را تایید کرده و قرار بود در بهار حکم آن رسما تنفیذ شود، گفت: مجموعه مناطق آزاد به دلیل پراکنش جغرافیای ویژه از ظرفیت‌های فرهنگی و میراثی بی‌مانندی چه در حوزه میراث ملموس و ناملموس برخوردار است که 24 آوای محلی و 74 بازی محلی و 43 نوع هنر ـ صنعت و... و. از این نمونه بوده و در تلاش هستیم این میراث‌های ماندگار را ثبت کرده و برای شناساندن آن‌ها اقدامات قابل‌اجرا را در سیاست‌گذاری بودجه مناطق لحاظ کنیم.

میرزایی افزود: گردشگری و میراث‌ فرهنگی به‌عنوان پیش‌قراول جدال تمدنی ایران اسلامی یکی از راه‌های برون‌رفت از جنگ اقتصادی و فرهنگی پیش‌آمده برای کشور است؛ چراکه هویت فرهنگی کشور و مجموعه جاذبه‌های ایران همواره مقصد گردشگران و علاقه‌مندان بی‌شماری از سراسر جهان است که اگر با طراحی و باز ساخت منطبق بر بازار و سلیقه گردشگران باشد می‌تواند این مهم را عامل شود.

وی همچنین اظهار کرد: جنگ ترکیبی پیش‌آمده نیازمند یک تقابل جدی است که رونق گردشگری و تکیه بر میراث‌فرهنگی و هویتی این سرزمین می‌تواند نقطه اتکا خوبی برای دفع فتنه‌های پیش‌آمده باشد که این نیازمند توجه ویژه و البته نگاه تخصصی به محور میراث‌فرهنگی و گردشگری است؛ چراکه گردشگری به‌عنوان دومین صنعت پول‌ساز جهان و به‌عنوان یک صنعت سبز همواره ضامن موفقیت کشورهایی بوده است که در مسیر رشد قدم برداشته‌اند و تنها صنعتی است که موتور محرک 43 فعالیت دیگر بوده و در برابر حضور هر نفر گردشگر شش شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند.

بر همین اساس، میرزایی، دومین اولویت درآمدزایی اقتصادی سازمان‌های مناطق را گردشگری دانست و افزود: هدف اصلی و راهبردی توسعه فعالیت‌های گردشگری در پهنه‌های جغرافیایی سازمان‌های مناطق آزاد رونق اقتصادی در کنار افزایش شور و نشاط در ایران اسلامی و البته ایجاد کسب‌وکارهای نو در این صنعت است.

مدیر گردشگری و میراث‌ فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد در نوروز امسال بالغ بر شش‌میلیون و 500 هزار نفر مسافر داشتند که آمار سفرها همواره باعث شده گردشگری عامل اول جریان اقتصادی در مناطق آزاد باشد و با انتخاب سیاست‌های مناسب جو و زیست‌بوم منطقه‌ها، این پهنه‌های جغرافیایی در آینده نزدیک یکی از قطب‌های اصلی گردشگری غرب آسیا خواهند شد؛ چراکه شکل‌گیری زنجیره ارزش گردشگری در جغرافیای مناطق آزاد ظرفیتی را ایجاد کرده که مناطق آزاد تبدیل به مقصد گردشگری شود.

آخرین اخبار

تغییر ریل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم
2500 هنرمند صنایع دستی قشم شناسنامه‌ دارند
رونمایی از پوستر رویداد گماش در نمایشگاه ساخت قشم
طبق ماده65 دستگاه‌ها باید اختیارات خود را به مناطق تفویض کنند
اطلاعیه انتخاباتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره برخی خبرسازی‌ها

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو