تصویب طرح جامع؛ اولین گام برای راه اندازی مناطق آزاد جدید

لینک کوتاه: freena.ir/detail/62207
ساعت 17:30 دوشنبه 15 شهريور 1400
مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امروز دوشنبه (دوشنبه 15 شهریورماه) در دومین سفر خود به منطقه آزاد مهران با حضور در پایانه مرزی مهران با معاونین استاندار و مدیران دستگاه های مرتبط استانی. و منطقه ای دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش فرینا، حمیدرضا مومنی در این نشست با تاکید بر ضرورت تصویب طرح جامع مناطق آزاد جدید به عنوان پیش نیاز بهره برداری این مناطق، گفت: در تدوین طرح جامع مناطق آزاد جدید باید به چند محور اساسی توجه شود، برخی از این محورها مشخص کردن کامل نقش تخصصی منطقه در کنار بررسی تمام زیرساخت های موجود و مورد نیاز است.
مومنی افزود: در اولین گام برای راه اندازی مناطق آزاد جدید لازم است طرح جامع و ساختار مالی و اداری سازمان منطقه مشخص شود. کار موفق از گذر فعالیت با برنامه محقق خواهد شد.

** لزوم استفاده از ظرفیت بانک های خصوصی برای تامین زیرساخت های مناطق آزاد جدید

وی در ادامه به شرایط جذب سرمایه گذار در این مناطق اشاره کرد و افزود: در امر جذب سرمایه گذار، اهلیت، زمان اجرای طرح، تخصص و زیر ساخت های مورد نیاز هر سرمایه گذاری، لازم است پیش از جذب سرمایه گذار مشخص شود.
مشاور رییس جمهور اظهار داشت: باید از ظرفیت بانک های خصوصی، شرکت های تامین مالی و تامین سرمایه برای ایجاد زیرساخت های مناطق آزاد جدید بهره برداری شود تا زمینه سرمایه پذیری در مناطق مهیا گردد.

مومنی با بیان اینکه ساختار نیروی انسانی در مناطق آزاد جدید براساس چابک سازی اداره شود گفت: در مناطق آزاد جدید ساختار نیروی انسانی باید به چابک ترین صورت و با برون سپاری کامل اداره شود. پیش بینی دبیرخانه شورایعالی چارت سازمانی حدود 20 نفره برای این مناطق است.
وی اظهار داشت: ضروریست هیات مدیره تمام مناطق آزاد کشور  بر موارد فنی مرتبط با نقش دیده شده برای این مناطق در طرح جامع منطقه، اشراف اطلاعاتی و دانش فنی داشته باشند.
مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان گفت: در هر استان شورای راهبردی شامل استاندار و معاونین ایشان و مدیران کل مرتبط به همراه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد معین هر منطقه تشکیل شده است تا از طریق این شورا الزاماتی که برای راه اندازی مناطق آزاد جدید در نظر گرفته شده است، فراهم شود.

گفتنی است؛ حمیدرضا مومنی و هیات همراه امروز دوشنبه (15 شهریورماه) در سفر یکروزه خود به استان ایلام به منظور بازدید از محدوده منطقه آزاد مهران و شرکت در نشستی با حضور استاندار و مدیران دستگاه های مرتبط در پایانه مرزی مهران به این استان سفر کرد.

آخرین اخبار

تراز تجاری مثبت 106 میلیون یورویی مناطق در سال 1402
احداث پل خلیج‌فارس؛ مادر توسعه جزیره قشم
شهادت، اجر ده‌ها سال تلاش خالصانه و غیرتمندانه آیت الله رئیسی بود
جغرافیای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، میراث دار فرهنگ ثروت آفرینی است
اولین ماهنامه اختصاصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منتشر شد

یادداشت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
معرفی یکهزار بسته سرمايه‌گذاری با هدف جذب سرمايه گذاری خارجی در هند
چرا ماکو، سرزمین چهارسو؟