اخبار اقتصادی | ظرفیت فراموش شده ای به نام «انرژی های تجدیدپذیر»

تهران- ایرنا- وزیر نیرو در حالی ظرفیت فعلی نیروگاه های تجدیدپذیر کشور را 527 مگاوات اعلام می کند که کارشناسان حوزه انرژی معتقدند در ایران توان تولید برق از طریق انرژی های نو تا 70 هزار مگاوات وجود دارد.

پایگاه خبری مناطق آزاد (فرینا) | اخبار اقتصادی | ایرنا نوشت: ایران با دارا بودن بیش از 300 روز آفتابی در طول سال و همچنین مناطق مهیا برای تولید برق از باد، ظرفیتی قابل توجه برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر دارد.
به زعم کارشناسان صنعت برق، انرژی‌های تجدیدپذیر ارزان ‌ترین انرژی در ایران است؛ هزینه تمام شده یک کیلووات ساعت برق خورشیدی چهار سنت است که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، با رشد دانش و تکنولوژی ها این عدد تا سال 2020 به سه سنت و در سال‌های بعد به 2 سنت و کمتر از آن کاهش می یابد.
«رضا اردکانیان» وزیر نیرو در آخرین اظهار نظر خود در خصوص انرژی های تجدیدپذیر، اعلام کرد ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور (خورشیدی و بادی) در سال گذشته به 527 رسیده است.
وی با تاکید بر اینکه در سال جدید این مسیر ادامه پیدا می کند، گفت: درصدد هستیم تا پایان سال 97 ظرفیت تولید برق در انرژی های تجدیدپذیر را به یک هزار مگاوات و تا پایان سال 98 آن را به چهارهزار مگاوات برسانیم.
«حمیدرضا صالحی» نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در این زمینه به ایرنا گفت: ایران در زمینه انرژی های تجدیدپذیر بازاری بکر دارد و می تواند ظرفیت تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر را از 527 مگاوات کنونی به 70 هزار مگاوات برساند.
وی با بیان اینکه انرژی های تجدیدپذیر زمینه ای مناسب برای جذب سرمایه گذاری خارجی به شمار می آید، گفت: دستگاه های دولتی باید پروژه های مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر را آنچنان قدرتمند روی میز دنیا بگذارند تا سرمایه گذاران خارجی برای شریک شدن در این کیک اقتصادی تلاش کنند.
صالحی اضافه کرد: «متاسفانه با تنگ نظری ها و نگاه هایی قدیمی و سنتی برخی مسوولان ارشد اقتصادی بخصوص در وزارتخانه های تخصصی، زمینه حضور خارجی ها در انرژی های تجدیدپذیر آنچنان که باید فراهم نشده است».
دبیر کنفدراسیون انرژی گفت: اکنون دولت هر کیلووات ساعت برق تولیدی از انرژی های تجدیدپذیر را (در قالب قراردادی 20 ساله) 10 سنت خریداری می کند که این نرخ برای سرمایه گذاران بسیار جذاب است؛ اما باید به این پرسش پاسخ داد که چرا سرمایه گذاران خارجی حاضرند در دوبی و ابوظبی در پروژه های خرید تضمینی 20 ساله با نرخ هر کیلووات ساعت برق سه سنت شرکت کنند اما در قراردادهای 10 تا 13 سنت ایران شرکت نکنند؟
صالحی با تاکید بر اینکه پاسخ این پرسش را باید در دیپلماسی سیاسی و اقتصادی یافت، گفت: دستور کار 95 درصد از 200 هیاتی که بعد از برجام به ایران آمدند، همکاری در زمینه انرژی های تجدیدپذیر بود اما متاسفانه بخش عمده ای از این مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه سرمایه گذاری نیاز به ثبات دارد، تصریح کرد: باید درها را به روی سرمایه گذاران و شرکت های خارجی باز کنیم زیرا ورود آنها، برای رشد بخش خصوصی داخلی نیز مفید است.

جذب 2.5 میلیارد دلار سرمایه در انرژی های تجدیدپذیر
از ابتدای دولت یازدهم (سال 92) تاکنون 2.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای اجرای طرح های مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر جذب شده که بر اساس آمارهای وزارت نیرو، 70 درصد از این منابع (معادل 1,75 میلیارد دلار) از محل سرمایه گذاری خارجی و 30 درصد (معادل 750میلیون دلار) از محل سرمایه گذاری داخلی تامین شده است.
هرچند حجم قراردادهای مبادله شده در بخش انرژی های تجدیدپذیر در دولت تدبیر و امید به 2 هزار و 961 مگاوات و تعداد مشترکان آن به بیش از 350 شرکت و مشترک افزایش یافته است اما با توجه به ظرفیت بالای تولید برق از انرژی های نو بویژه خورشید، همچنان نیازمند حمایت دولت از توسعه سرمایه گذاری در این فناوری در کشور هستیم.

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو