زائران مرزهای شلمچه و چزابه را برای تردد انتخاب کنند

لینک کوتاه: freena.ir/detail/67526
ساعت 17:37 سه شنبه 7 شهريور 1402
رئیس ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور، به زائران توصیه کرد که اگر از مختصات جغرافیایی نزدیک‌تری به مرزهای خوزستان برخوردارند، برای بهره‌مند شدن از خدمات بهتر و زیرساخت‌های مناسب، از پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه تردد کنند.

به گزارش فرینا، سیدمجید میراحمدی در حاشیه بازدید از پایانه مرزی شلمچه، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز از پایانه‌های چزابه و شلمچه بازدیدی صورت گرفت و این دو مرزها را بسیار هماهنگ، منظم و با امکانات زیرساختی مناسب ارزیابی کردیم.

میراحمدی با بیان اینکه به زائران توصیه می‌کنم که اگر بر اساس مشخصات جغرافیایی به این مرزها نزدیک تر هستند، دو مرز خوزستان را برای تردد انتخاب کنند، گفت: در مجموع از ابتدای ماه صفر، بالغ بر 600 هزار نفر از این دو مرز تردد داشته‌اند که این آمار نسبت به زمان مشابه در سال قبل،  35 درصد افزایش داشته است.

رئیس ستاد اربعین حسینی وزارت کشور، تصریح کرد: همکاری‌هایی که در استان خوزستان با مسؤولان عراقی صورت گرفته است،  بسیار خوب و در سطح عالی بوده و در هیچکدام از مقاطع گذشته چنین همکاری را شاهد نبوده‌ایم.

میراحمدی افزود: در سال گذشته و در موضوع حمل و نقل، بخشی از زائران ما به دلیل وجود برخی مشکلات در این حوزه از زیارت باز ماندند، اما در سال جاری به وفور در این زمینه پیش‌بینی شده است و تعداد 70  دستگاه اتوبوس برای کمک به حمل و نقل در خاک عراق تهیه شده است. همچنین قرار بر این شد تا تعدادی از خودروهای ما وارد خاک عراق شده و به امر حمل و نقل کمک کنند.

وی با اشاره اینکه بالغ بر سه میلیون نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: درصدی از این تعداد حق بیمه خود را پرداخت نکرده‌اند، اما با این وجود بالغ بر دو میلیون 700 هزار نفر ثبت نام خود را قطعی کرده‌اند.

رئیس ستاد اربعین حسینی وزارت کشور ضمن تشکر از زوار به خاطر همکاری با ستاد مرکزی اربعین حسینی، یادآور شد: بالغ بر یک میلیون 600 نفر تا کنون از مرزها عبور کرده و بالغ بر 300 هزار نفر نیز به کشور بازگشته‌اند.

میراحمدی ادامه داد: رفت و آمد خیلی معقولی در سال جاری رقم خورده، اما به دلیل ازدحام جمعیت در کربلا و مشکلاتی که در امر خدمت‌رسانی به بیش از 20 میلیون زائر وجود دارد، درخواست داریم تا ماندگاری در شهر کربلا و عتبه مقدسه را حداکثر یک روز مقرر سازند و برای اینکه زائران در امر خدمات‌گیری دچار مشکل نشوند، حتماً قبل از روز اربعین به کشور باز گردند.

وی در خصوص تمهیدات انجام گرفنه برای بازگشت زائران، خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی هایی که کمیته حمل  و نقل ستاد اربعین برای بازگشت زائران تدارک دیده است، مشکلی در زمینه بازگشت و حمل و نقل زوار وجود ندارد، ضمن اینکه در حضور معاون اول رئیس جمهور قرارگاه حمل و نقل در دفتر معاونت ریاست جمهوری ایجاد شده تا ظرفیت های کشور به کمک ناوگان حمل و نقل آید.

رئیس ستاد اربعین حسینی وزارت کشور با اشاره به تأمین ارز مورد نیاز زائران، تصریح کرد: تا به امروز هر میزان ارزی که مورد نیاز زائران بوده است، از سوی بانک مرکزی تهیه و در اختیار زوار قرار داده شده است.

میراحمدی بیان کرد: ما لبخند رضایت را در تمام مرزها بر لبان زائر می‌بینیم و این موضوع خستگی را از دوش خدمتگزاران اباعبدالله الحسین (ع) بر می‌دارد و به فضل خدا یک اربعین به یاد ماندنی در حال رقم خوردن است، ضمن اینکه هرگز همکاری مسئولان عراق را در این میان فراموش نمی‌کنیم.

آخرین اخبار

تراز تجاری مثبت 106 میلیون یورویی مناطق در سال 1402
احداث پل خلیج‌فارس؛ مادر توسعه جزیره قشم
شهادت، اجر ده‌ها سال تلاش خالصانه و غیرتمندانه آیت الله رئیسی بود
جغرافیای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، میراث دار فرهنگ ثروت آفرینی است
اولین ماهنامه اختصاصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منتشر شد

یادداشت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
معرفی یکهزار بسته سرمايه‌گذاری با هدف جذب سرمايه گذاری خارجی در هند
چرا ماکو، سرزمین چهارسو؟