آب شیرین کن جدید 2500 مترمکعبی قشم وارد مدار خدمت رسانی شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: آب شیرین کن جدید شهر قشم با ظرفیت 2هزار و 500 مترمکعب و اعتباری بالغ بر 250 میلیارد ریال در مدار آبرسانی به ساکنان این شهر، روستاهای پیرامونی و گردشگران قرار گرفت.

به گزارش فرینا، افشار فتح الهی با اعلام این خبر گفت: با بهره برداری از این آب شیرین کن، افزون بر 10 هزار نفر از ساکنین شهر قشم، روستای طولا و مسکن مهر همجوار با این روستا از امکان بهره مندی از نعمت آب آشامیدنی سالم، بهداشتی و با کیفیت برخوردار می شوند.  
فتح الهی ادامه داد: تا پیش از این، 20هزار مترمکعب آب شیرین طی 24 ساعت شبانه روز در مجموعه صنعتی آب، برق و تاسیسات قشم تولید می شد که با بهره برداری از این آب شیرین کن جدید، ظرفیت تولید آب شیرین از دریا به ظرفیت 22 هزار و 500 مترمکعب آب در روز خواهد رسید و بیش از 12 درصد رشد ظرفیت تولید آب را شاهد خواهیم بود.  
وی با اشاره به اقدامات جهادی و تلاش های شبانه روزی مهندسان و کارکنان شرکت آب، برق و تاسیسات قشم در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی و سال «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین»، تصریح کرد: طراحی و ساخت این آب شیرین کن، توسط نیروهای متخصص و بومی شرکت آب، برق و تاسیسات قشم به انجام رسیده و قطعات تولیدی دو شرکت دانش بنیان ایرانی نیز برای ساخت به کار گرفته شده است.
فتح الهی تاکید کرد: رفع مشکلات مربوط به تامین آب شرب مورد نیاز شهروندان قشم و افزایش ظرفیت تولید آب و برق یکی از چالش های دیرینه منطقه آزاد قشم بوده است که دولت سیزدهم در بزرگترین جزیره خلیج فارس  نهایت تلاش خود را برای به حداقل رساندن تنش آبی در هنگامه اوج گردشگری جزیره به کار گرفته است.
وی همچنین، انعقاد قرارداد مشارکت با بحث خصوصی به روش BOT جهت تامین آب شهر قشم به ظرفیت 10 هزار مترمکعب در روز با سرمایه گذاری معادل 255 میلیارد تومانی شرکت فراب، را از اقدامات مهم انجام شده توسط سازمان منطقه آزاد قشم برای رفع چالش تامین آب جزیره برشمرد و افزود: در ماه پایانی فصل تابستان سال 1401، عملیات اجرایی این واحد آبشیرینکن آغاز و کلنگ طراحی و ساخت آن، در مجتمع آب شیرین کن شهر قشم به زمین زده شد.
به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، اقدام مهم دیگر برای توسعه زیرساخت های تولید آب شرب از دریای خلیج فارس و کاهش تنش آبی، تخصیص زمین جهت ساخت تاسیسات آب‏ شیرین کن در اراضی پیش بینی شده در روستاهای سلخ، تورگان و باسعیدو با روش اسمز معکوس(RO) با ظرفیت مجموعا 12هزار مترمکعب (هر واحد به ظرفیت چهار هزار مترمکعب) محسوب می شود که با همکاری شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان در دستور کار قرار گرفته است.
فتح الهی خاطرنشان کرد: همچنین با پیگیری و مذاکره صورت گرفته بین سازمان منطقه آزاد قشم و وزارت نیرو، مجوز مورد نیاز برای تخصیص 5هزار مترمکعب آب در روز در قالب خرید تضمیمی برای شهر درگهان اخذ شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: مشکل آب از مهمترین مطالبات مردمی است که در یک سال اخبر تمام انرژی خود را برای حل این مشکل به هر روش ممکن را به کار گرفته‌ایم.
فتح الهی ادامه داد: کار بزرگی که امروز در شرکت آب و برق و تاسیات منطقه آزاد قشم به دستان توانمند جوانان متخصص انجام شده به دو جهت ارزشمند است که نخستین آن پاسخگویی به نیاز مردم است.
وی گفت: قطعی شبانه آب در برخی محلات شهر قشم وجود داشت که با بهره‌برداری امروز می توان گفت این مشکل تقریبا برطرف شده و جز در مواردی که حادثه و اتفاقی روی دهد قطعی آب نخواهیم داشت.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد:  جنبه دیگر اهمیت این رویداد، انجام آن به دست جوانان و متخصصان بومی منطقه است که توانمندی خود را نشان دادند و سازمان منطقه آزاد نیز با اعتماد به آن‌ها اعتبارات لازم را تخصیص داد.  
فتح الهی تصریح کرد: آنچه در 6 ماهه اخیر اتفاق افتاده و 4 هزار مترمکعب آب در روز را به ظرفیت تولید آب قشم اضافه کرده است به اذعان متخصصان این بخش توسط پیمانکاران وزارت نیرو حداقل در دوره زمانی 3 ساله اجرایی می شود.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو