منطقه آزاد «اینچه برون» کلید ورود ایران به آسیای میانه / تفاهم اولیه با سرمایه گذاران خارجی

 مدیر اجرایی منطقه آزاد «اینچه برون» با اشاره به ظرفیت های این منطقه آزاد تاکید کرد: «اینچه برون» می تواند دسترسی ایران به اوراسیا و آسیای میانه را امن تر و کوتاه تر کند و بر همین اساس ضرورت دارد تا زیرساخت های لازم در این منطقه با حمایت های دولت هر چه سریع تر تکمیل شود.

به گزارش فرینا،حسن ملک حسینی، در خصوص ویژگی های این منطقه گفت: منطقه آزاد اینچه برون به وسعت 12 هزار 577 هکتار در شمال شرقی کشور قرار گرفته است. منطقه آزاد اینچه برون هم مرز با کشور ترکمنستان است اما می تواند به عنوان مسیری برای اتصال به آسیای میانه مورد استفاده قرار گیرد.

???? ملک حسینی افزود: مسیر ریلی یکی از راه هایی است که از طریق منطقه آزاد اینچه برون ایران را به کشورهای آسیای میانه متصل می کند و بر همین اساس هم اکنون 700 کیلومتر خط ریلی کشور ترکمنستان به منطقه آزاد اینچه برون متصل است و 150 کیلومتر از این مسیر نیز در کشور قزاقستان ادامه پیدا کرده است. این مسیر در آینده به روسیه متصل می شود تا کریدور شمال جنوب تکمیل شود. همچنین در داخل ایران نیز تلاش می شود تا با اتصال اینچه برون به شاهرود، این منطقه آزاد تجاری به مرکز کشور متصل شود.

???? وی خاطرنشان کرد: تحولات اخیر در عرصه بین المللی بی شک سبب شده تا اهمیت شرق دریای خزر بیشتر شده و ایران نیز می تواند با بهره گیری از ظرفیت منطقه آزاد اینچه برون در این عرصه ورود کند اما مشخصا این امر نیاز به توجه مسئولین دارد. منطقه آزاد اینچه برون این ظرفیت را دارد تا برخی مشکلات کشور را حل کند و به همین علت بهتر است از همین امروز توسعه این منطقه در دستور کار قرار گیرد.

???? مدیراجرایی منطقه آزاد اینچه برون با اشاره به ظرفیت های منطقه آزاد تجاری اینچه برون گفت: عرض منطقه آزاد اینچه برون 5 کیلومتر و حدود 42 کیلومتر نیز طول برای این منطقه تعریف شده است که قسمت هایی از آن در شهرستان آق قلا و قسمتی نیز در شهرستان گنبدکاووس است. باید توجه داشت که این منطقه آزاد فاصله بسیار کمی تا مرکز استان دارد و در مسیر شهرهای بزرگی نظیر مشهد و تهران نیز قرار گرفته است.

???? ملک حسینی در رابطه با طرح جامع منطقه آزاد اینچه برون توضیح داد: در میان مناطق آزاد تازه تاسیس در کشور، اینچه برون تلاش کرده تا پیشرو بوده و بر همین اساس طرح جامع منطقه آزاد اینچه برون تدوین شده و براساس آن اقدامات در منطقه در حال انجام است. 

???? براساس طرح جامع تاکنون 70 درصد پیشرفت در امور صورت گرفته و اولویت اصلی نیز مبحث ترانزیت تعیین شده است. برآورد بودجه مورد نیاز برای زیرساخت هایی نظیر آب، برق، گاز و دسترسی در کوتاه مدت و میان مدت مشخص شده و تقریبا می توان گفت که فاز اول و دوم طرح جامع منطقه اینچه برون تمام شده است. 

???? وی با اشاره به این که در طرح جامع منطقه آزاد اینچه برون از نیروهای بومی و نخبگان کشوری بهره گرفته شده است، تصریح کرد: طرح جامع منطقه آزاد اینچه برون تا به امروز پیشرفت خوبی داشته و تلاش می شود تا انتهای سال نیز به پایان برسد. از سوی دیگر اساسنامه منطقه آزاد اینچه برون نیز در حال بررسی است و پس از تایید شورای نگهبان به منطقه آزاد ابلاغ خواهد شد. هم زمان نیز در حوزه اراضی نیز تلاش ها در حال انجام است و عملیات هایی نظیر توپوگرافی، حدنگاری و تطبیق منطقه نیز در دستور کار قرار گرفته است تا بدون مشکل بتوان سند اراضی را اخذ کرد.
???? مدیراجرایی منطقه آزاد اینچه برون در خصوص اقدامات انجام شده در راستای تسهیل سرمایه گذاری در این منطقه گفت: رایزنی های قابل توجهی با بانک های مختلف کشور انجام شده تا تسهیلاتی را برای سرمایه گذاری در این منطقه در نظر گیرند. علاوه بر این سرمایه گذارانی از سایر کشورها نظیر ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و چین نیز علاقه مند به سرمایه گذاری در این منطقه بود و تفاهم های اولیه نیز صورت گرفته است. در این میان یک بانک اطلاعاتی نیز تشکیل شده تا ظرفیت های پنهان برای سرمایه گذاری نیز شناسایی شده و به کار گرفته شوند. ما در مسیر توسعه منطقه آسیب شناسی جامعی انجام داده ایم و نقاط قوت و ضعف تحلیل و بررسی شده تا مسیرهای اشتباه مجددا در کشور طی نشود.

???? ملک حسینی با تاکید بر اهمیت زیرساخت ها در توسعه هر منطقه آزاد، گفت: هم اکنون مسیر ریلی و جاده ای برای منطقه آزاد اینچه برون در نظر گرفته شده است. علاوه بر این یک شهرک صنعتی هزار هکتاری نیز در مجاورت منطقه آزاد وجود دارد که در حوزه آب، برق و گاز خدمات کاملی دریافت کرده است. با وزارت نیرو و وزارت اقتصاد نیز تعامل صورت گرفته تا این امکانات در اختیار منطقه آزاد اینچه برون قرار گیرد.

???? توسعه زیرساخت ها امروز نیاز اساسی منطقه آزاد اینچه برون است و مشخصا دولت با سرمایه گذاری در این حوزه می تواند توسعه در شمال شرق کشور را شتابان کرده و دست آوردهای به مراتب مطلوب تری داشته باشد.
 

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو