اخبار اقتصادی | میزان تامین ارز رانندگان بین المللی ابلاغ شد

بانک مرکزی و گمرک در اطلاعیه های جداگانه ای میزان و شرایط ارز تخصیصی به رانندگان بین المللی را ابلاغ و اعلام کردند: بیشترین میزان ارز تخصیصی در این بخش 4500 یورو به مقصد انگلیس خواهد بود.

پایگاه خبری مناطق آزاد (فرینا) | اخبار اقتصادی | ایرنا نوشت: بر اساس بخشنامه بانک مرکزی که به تامین، انتقال یا پرداخت ارز بابت رانندگان کامیون‌های ایرانی به منظور خروج از کشور اختصاص دارد، رانندگان باید هنگام ارایه درخواست خرید ارز گذرنامه، دفترچه خروج راننده، کارت ملی، کد رهگیری راهنامه برخط (CMR) صادره از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، کارت هوشمند راننده را به بانک ارایه کنند.
در صورت دریافت نکردن ارز توسط رانندگان یاد شده قبل از انجام سفر، تامین و انتقال یا پرداخت ارز با دریافت مدارک مربوطه و مشروط به انجام سفر مربوطه و در مقابل ارائه صفحه ممهورشده به مهر خروج و ورود از‏‏ کشور مندرج در گذرنامه و یا دفترچه خروج راننده، مانعی ندارد.
همچنین چنانچه متقاضی برای سفر قبلی ارز دریافت کرده باشد، تامین و انتقال یا پرداخت ارز بابت سفر جدید، منوط به حصول اطمینان از مسافرت راننده به خارج از کشور بابت ارز دریافتی (ممهورشدن صفحه مربوطه گذرنامه به مهر خروج یا ورود به کشور و یا دفترچه خروج راننده خواهد بود.
در صورت امکان استفاده از سایر ابزارهای پرداخت وجه (کارت، حواله و ...) انجام این امر مجاز و مورد تاکید بانک مرکزی است.
بر این اساس درخصوص تامین اسکناس مربوطه با اداره عملیات ارزی بانک مرکزی انجام شده است و تمام شعب و واحدهای ارزی ذی‌ربط، ملزم به نظارت و حسن اجرای این بخشنامه هستند. 

** مقصد رانندگان، مبنای تخصیص ارز
بر اساس اعلام گمرک، میزان ارز تخصیصی بر مبنای مقصد رانندگان است؛ کمترین ارز به رانندگان به مقصد افغانستان و عراق به مبلغ 350 یورو و بیشترین ارز به رانندگانی با مقصد انگلستان به مبلغ 4500 یورو اختصاص یافته است. 
همچنین رانندگانی که عازم ارمنستان و ترکمنستان هستند 600 یورو، جمهوری آذربایجان، ترکیه و پاکستان هر کدام 800 یورو و رانندگان گرجستان یک هزار یورو ارز دریافت می کنند. 
براساس این گزارش رانندگانی که در خطوط ترانزیتی بلغارستان، لبنان و سوریه فعالیت می کنند یک هزار و 200 یورو، ازبکستان و تاجیکستان یک هزار و 400 یورو و رانندگان فعال در حوزه بالکان، رومانی، یونان وکرواسی نیز یک هزار و 500 یورو ارز دریافت می کنند. 
براساس گزارش گمرک ارز اختصاصی به رانندگان فعال در خطوط کشورهای آسیای مرکزی قرقیزستان، قزاقستان و مجارستان یک هزار و 800 یورو است و رانندگان کشور اتریش نیز 2 هزار و 200 یورو دریافت می کنند. 
رانندگان خطوط بین المللی روسیه، چک و اسلواکی نیز هر کدام 2500 و خطوط ترانزیتی اوکراین نیز 2 هزار و 800 یورو ارز می گیرند. 
رانندگان فعال در خطوط ایتالیا، آلمان، لهستان، اسلوونی، بلاروس، لتونی، استونی و لیتوانی سه هزار و 200 یورو و رانندگان بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، سوئیس و فرانسه نیز سه هزار و 300 یورو ارز دریافت خواهند کرد.
بیشترین ارز اختصاصی به رانندگان فعال در خطوط انگلیس با چهار هزار و 500 یورو است و برای مقصد کشورهای اسپانیا، پرتغال، فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارک است نیز چهار هزار یورو پرداخت می شود.
ارز یاد شده به نرخ روز اعلامی از سوی بانک مرکزی تنها از طریق سیستم بانکی پرداخت می شود و در صورت نبود امکان انجام حواله ارزی از طریق بانک، با استفاده از خدمات صرافی‌های مجاز و به عاملیت بانک امکان‌پذیر خواهد بود.
نظام جدید ارزی با احتساب هر دلار 4200 تومان از شامگاه 20 فروردین با تصمیم دولت اجرایی شده است.

برچسب ها : بانک مرکزی ارز
میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو